ثبت سفارش برای واردات کتاب مشکل جدی است

چاپ تاریخ درج خبر : ۱۳۹۷/۱۰/۱۷

سعید عابدینی، مدیرعامل انجمن فرهنگی ناشران بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره اطلاع رسانی به ناشران برای حضور در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران با مشخص شدن زمان برگزاری آن تصریح کرد: اطلاع‌رسانی‌های لازم برای اعضای انجمن ناشران بین‌الملل صورت گرفته است، اما مشکلی که وجود دارد ثبت سفارش است.

عابدینی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مکاتبه‌ای که این انجمن با وزارت ارشاد انجام داده، تاکید کرد: در مورد ثبت سفارش کتاب مکاتبه‌ای را مدتی است با وزارت ارشاد آغاز کرده‌ایم و تا روز گذشته نیز پیگیر آن بودیم. این موضوع مهم است و مشکلاتی را برای نمایشگاه ایجاد می‌کند.

مدیرعامل انجمن فرهنگی ناشران بین‌الملل با توضیح اینکه طبق مصوبه دولت در اردیبهشت ماه سال‌جاری واردات کتاب نیز باید از مسیر ثبت سفارش انجام شود و این بزرگترین معضل بخش بین‌الملل خواهد بود، گفت: طبق مصوبه هیات دولت واردات کتاب، همچون سایر اقلام باید از طریق ثبت سفارش به کشور وارد شود اما هنوز بستر اجرایی این امر وجود ندارد.

این فعال بخش بین‌الملل با اشاره به تحریم تعدادی از ناشران و عدم ارسال کتاب به ایران، ابراز داشت: نامه‌نگاری هایی انجام داده‌ایم و تا روز گذشته هم پیگیر ماجرا شدیم اما می‌گویند ثبت سفارش باید در سامانه بانک مرکزی یا وزارت اقتصاد و دارایی مثل سایر اقلام انجام شود، در واقع تاکید می‌کنند که کتاب هم مشمول همان طرح ثبت سفارش است. در حالی که کتاب مانند سایر اقلام نیست و امکان ثبت سفارش آن به مانند دیگر واردات عملی نیست.

عابدینی با بیان مثالی به واردات تلویزیون و اینکه برای واردات تلویزیون می‌دانیم از یک کالا مثلا ۵ کانتینر قرار است وارد شود و همان هم ثبت می‌شود،‌توضیح داد: کتاب به مانند تلویزیون نیست، شیوه متفاوتی دارد. ممکن است عناوین دو هزار تایی باشد ولی ۵ نسخه از هر کتاب وارد می‌شود، بنابراین سیستم‌ها متفاوت است.

وی ادامه داد: امروزه بسیاری از کتاب‌ها مورد نیاز جامعه دانشگاهی‌ماست، بنابراین تا پیش از این با دور زدن تحریم‌ها این آثار را وارد می‌کردیم اما با اجرایی شدن ثبت سفارش باید چگونه کتاب به کشور وارد شود،‌اینها در حالی است که عده‌ای ارائه کتاب به کشورمان را هم تحریم کرده‌اند.


روابط عمومی شرکت تعاونی لیتوگرافان