۶۰ مانع ترخیص کالا از گمرک شناسایی شد

چاپ تاریخ درج خبر : ۱۳۹۷/۱۰/۱۸

به گزارش  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از گمرک ایران، بر اساس طرح اورژانسی گمرک برای جلوگیری از انباشت کالا در بنادر و گمرکات تاکنون ۶۰ مورد از موانع و مشکلات مقرراتی و مدیریتی احصا شده تا با رفع آن‌ها رسوب کالا در بنادر به صفر برسد.


پس از دستور مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران مبنی بر حل مشکل انباشت کالا‌ها در گمرکات و بنادر و وعده گمرک ایران به حل این موضوع شاهدیم که با انجام این اقدامات جدید رسوب کالا در بنادر کاهش یافته است.
بررسی طرح اورژانسی گمرک ایران در کاهش دپو کالا در بندر شهید رجایی و همچنین ترخیص سریع کالا‌های وارداتی به کشور نشان می‌دهد که در قالب این برنامه بزودی با بررسی پرونده‌هایی که مدتی در انتظار تعیین تکلیف بوده اند، میزان پرونده‌های در انتظار به صفر خواهد رسید.

بر پایه این گزارش، در طول یکی دو روز اخیر و از زمان آغاز طرح بررسی اورژانسی در گمرک شهید رجایی، بیش از ۱۰۰ پرونده در روز اول و در ادامه دستکم ۶۰ پرونده در روز دوم توسط مسئولان ارشد گمرک ایران و در حضور مهرداد جمال ارونقی؛ معاون فنی گمرک ایران بررسی و ارائه راهکار شده است.

در این بین، برخی کالا‌های باقی مانده در گمرک از سال ۸۰ نیز مطرح بوده که به گفته مسئولان گمرکی، برخی از این موارد نیازمند اخذ مجوز‌هایی از جمله از سازمان حفاظت محیط زیست بوده اند که توسط واردکنندگان و صاحبان کالا‌ها تعیین تکلیف نشده اند.

مقامات گمرکی همچنین با بررسی برخی پرونده‌های باقی مانده از سال‌های ۹۳ و ۹۴ عنوان کردند که دلیل عدم خروج و ترخیص این کالا‌ها از گمرک متفاوت بوده و برخی از مهم‌ترین دلایل توقف و رسوب این کالا‌ها نیز در دو روز گذشته و همچنین روز‌های آینده به منظور تعیین تکلیف بررسی خواهند شد.

در عین حال، موضوع دسترسی برخی از دستگاه‌های مرتبط با واردات کالا به کشور نیز مطرح شده که مسئولان گمرکی معتقدند باید نوع نیاز و سطح دسترسی دستگاه‌هایی که در زمینه رسوب کالا در گمرکات نقش دارند مشخص شود.

مدیران ارشد گمرک اعلام کرده اند که قرار است در طرح اورژانسی تا مدت زمان یک هفته تعیین تکلیف بیشتر کالا‌های رسوب کرده و دپو موجود در بندر شهید رجایی مشخص شود.

برخی از مشکلات اساسی مطرح شده از سوی واردکنندگان مربوط به ثبت سفارش ها، اتمام مهلت قانونی انجام پروسه واردات و لزوم اخذ مجوز دوباره از وزارت صمت و سایر دستگاه ها، مسائل مربوط به تخصیص ارز، مباحثی در زمینه انتقال بدون ارز، اتمام مهلت کارت بازرگانی در حین انجام عملیات ورود کالا به گمرک و طی مراحل ترخیص کالا و ... است.

مسئولان گمرکی اعلام کرده اند که با وجود اینکه گفته شده ۴۶ هزار کانتینر کالا در گمرک شهید رجایی رسوب کرده، اما زمانی می‌توان واقعا این میزان کالا را رسوب شده تلقی کرد که امکان ترخیص آن وجود نداشته باشد. در عین حال، گمرک در روز‌های اخیر فراهم شدن امکان ثبت سفارش بدون انتقال ارز و پیگیری آن در وزارت صمت از سوی وزارت اقتصاد را پیشنهاد و پیگیری می‌کند.

همچنین از دیگر دلایل عمده عدم ترخیص کالا از گمرک در بررسی‌های اورژانسی یکی دو روز اخیر می‌توان به مسائل بانکی، اعتبارات اسنادی، تخصیص و تامین ارز و ناتوانی واردکننده برای دریافت کد از بانک‌ها قابل اشاره است.

از موضوعات مهم بررسی شده در طرح اورژانسی ترخیص کالا از گمرک، موضوع مربوط به قوانین متروکه شدن کالا‌ها و تعیین تکلیف این دست از کالا‌های رسوب شده در بندر شهید رجایی است.

از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه امسال ۱۸ هزار و ۸۷۱ کانتینر کالا از مجموع ۴۲ هزار کانتینر کالای رسوب شده در گمرک، متروکه اعلام شد، با این حال تا یک هفته پیش صاحبان بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ کانتینر کالا دارای اظهارنامه به گمرک مراجعه کرده اند. مقامات گمرکی می‌گویند بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیش از ۹۰ درصد کالا‌هایی که به دلایل مشکل ترخیص و گذشت زمان قانونی متروکه اعلام شده اند، دارای ثبت سفارش هستند.


در سال ۹۶ بیش از ۱۰ هزار کانتینر کالای موجود در گمرک به عنوان متروکه اعلام شده بود که پس از آن، ۴ هزار و ۸۰۰ مورد تعیین تکلیف شد. تبصره‌های ذیل ماده ۲۴ قانون گمرکی می‌گوید اگر کالایی در حال انجام تشریفات گمرکی است، نمی‌تواند به عنوان متروکه اعلام شود.

مقامات گمرکی عنوان کرده اند که علاوه بر شناسایی موارد و مشکلات یاد شده در طرح اورژانسی ترخیص کالا از گمرک، موضوعاتی نیز پیرامون کالا‌هایی با علامت اغفال کننده نیز وجود دارد که طبق مقررات باید امحاء شود.

بررسی‌های میدانی از آخرین اقدامات اورژانسی گمرک ایران نشان می‌دهد که واردکنندگان برخی کالا‌ها از جمله مواد اولیه و قطعات مورد نیاز خودروسازان، ملزومات مورد نیاز پتروشیمی ها، پارچه، تجهیزات پزشکی، ژنراتور، تجهیزات مربوط به مترو و کارخانجات لوازم خانگی و ... در روز‌های اخیر برای تعیین تکلیف کالا‌های دپو شده در گمرک و همچنین حل و فصل مشکلات مراجعه داشته اند.


روابط عمومی شرکت تعاونی لیتوگرافان