تخصیص ارز به اتحادیه ها صنعت چاپ را احیا می کند

چاپ تاریخ درج خبر : ۱۳۹۷/۱۰/۱۹

مجتبی محمودیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزایش نرخ کاغذ را از جمله مشکلات چند ماه اخیر صنعت چاپ در کشور و استان دانست و افزود: نوسانات نرخ ارز قیمت هر بند کاغذ را از 700 هزار ریال به 2 میلیون و 600 هزار ریال در بازار آزاد و حدود یک میلیون و 600 هزار ریال با ارز دولتی افزایش داد و این رشد قیمت منجربه افزایش چشمگیر قیمت تمام شده فرآیند چاپ شده است.
وی ادامه داد: صنعت چاپ پیش از نوسانات نرخ ارز با مشکلات و چالش های زیادی مواجه بود که این افزایش قیمت ها بر این مشکلات افزوده است.
وی افزود: مردادماه امسال اتحادیه های فعال در صنعت چاپ کشور از جمله اتحادیه چاپخانه داران قم به منظور حذف واسطه ها و دلال ها از بازار کاغذ، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست واردات کاغذ کردند که شهریورماه با موافقت این وزارتخانه، امیدها برای کاهش قیمت کاغذ بین اهالی صنعت چاپ و نشر ایجاد شد.
رئیس اتحادیه چاپخانه داران قم اظهار کرد: با گذشت چند ماه از مصوبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور تخصیص ارز دولتی به اتحادیه های فعال در صنعت چاپ، هنوز هیچگونه ارزی به این اتحادیه ها برای واردات کاغذ و تعدیل قیمت آن صورت نگرفته است.
محمودیان، دلیل افزایش افسارگسیخته نرخ هر بند کاغذ را جولان دلال ها در بازار دانست و افزود: واردکنندگانی که با نرخ 34 هزار ریالی کاغذ وارد کرده اند با افزایش نرخ ارز اقدام به احتکار نموده و به صورت قطره چکانی و با نرخ چند برابری به بازار تزریق می کنند.
وی با اشاره به تعیین قیمت کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این کارگروه به منظور تعدیل قیمت کاغذ قیمت هر بند کاغذ را یک میلیون و 260 هزار ریال تعیین کرد ولی تعداد اندکی از فعالان چاپ استان موفق به خرید کاغذ با این نرخ شدند و بیشتر فعالان این صنعت مجبور هستند تا کاغذ را با نرخ آزاد خریداری کنند که بیش از 2 برابر قیمت تعیین شده این کارگروه است.
رئیس اتحادیه چاپخانه داران قم تاکید کرد: تخصیص نیافتن ارز دولتی نه تنها باعث افزایش 300 درصدی قیمت کاغذ در بازار آزاد شده است بلکه قیمت برخی مواد اولیه این صنعت مانند زینک را با 500 درصد افزایش به 240 هزار ریال رسانده است.
وی با بیان اینکه شیب نزولی صنعت چاپ که از چند سال پیش آغاز شده در چند ماه اخیر تشدید شده است اظهار داشت: بیش از چهار هزار خانوار در قم به طور مستقیم و یا غیر مستقیم با این صنعت در ارتباط هستند که با ادامه این روند، تعطیلی و بیکاری بخش زیادی از فعالان این صنعت بسیار محتمل است.
محمودیان، صنعت چاپ را صنعت مادر دانست و افزود: بسیاری از صنایع دیگر از جمله بسته بندی، غذایی و دارویی وابسته به صنعت چاپ است که باید نسبت به رفع مشکلات این صنعت توجه جدی تری صورت گیرد.
وی با تاکید بر اینکه وابستگی زیاد صنعت چاپ به واردات از جمله آسیب های مهم این صنعت است، ادامه داد: بخش زیادی از نیاز صنعت چاپ از جمله کاغذ، زینک، لوازم یدکی، دستگاه های چاپ و صحافی و سایر ملزومات چاپ مانند الکل، مرکب، لاستیک سیلندر، لوازم یدکی و قطعات چاپ از طریق واردات تامین می شود که با نوسان ارز تمام این بخش ها دچار چالش شده است.


روابط عمومی شرکت تعاونی لیتوگرافان