بازار بسته‌بندی ایران در قبضه ترکیه، هند و پاکستان

چاپ تاریخ درج خبر : ۱۳۹۷/۱۰/۲۲

بابک عابدینی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ با انتقاد از پیشروی کشورهای ترکیه،‌ هندوستان و حتی پاکستان در بازار بسته‌بندی ایران گفت:‌ در ماه‌های اخیر به دلیل متغیر بودن  نرخ ارز و کمبود مواد اولیه چاپ و بسته‌بندی در داخل، بازارهای بسته‌بندی کشور هدف کشورهای ترکیه‌، هندوستان و پاکستان شده است.

وی ادامه داد:‌ نمایندگان شرکت‌های این کشورها با تولیدکننده مواد غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی برای تأمین بسته‌بندی‌های مورد نیاز آن‌ها وارد مذاکره شدند، متاسفانه این امر مشکلات بسیاری را در کشور به وجود خواهد آورد که مهمترین آن بیکار شدن صدها کارگر ایرانی فعال در این بخش است.

عابدینی تصریح کرد: ما در زمینه برچسب‌های بسته‌بندی تقریبا‌ً خودکفا شده بودیم، مگر یکسری کارهای برچسب‌های خاص که امکان واردات مواد اولیه تولید آن‌ها را نداشتیم، در این زمینه ما سال‌ها سرمایه‌گذاری کرده و کمپین راه انداختیم تا ایران از واردات لیبل خودکفا شد و توانستیم صادرکننده نیز باشیم،‌ حتی با ترکیه که یکی از صادرکنندگان برچسب بسته‌بندی در منطقه است نیز دو سال پیش قراردادی برای کاغذ برچسب‌دار به امضا رسید.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ تصریح کرد:‌ اکنون مرکب‌ و مواد اولیه تولید برچسب‌های بسته‌بندی به دلیل سیاست‌‌های اشتباه واردات در ایران موجود نیست و چون واردات آن به کشور گران تمام می‌شود،‌  قیمت تمام شده نیز بالا می‌رود. متاسفانه فرصتی‌ که پیش آمد تا ما صادرکننده لیبل به منطقه باشیم در حال از دست رفتن است.


روابط عمومی شرکت تعاونی لیتوگرافان